Darowizna – opłaty i dokumenty
Darowizna to jedna z form przeniesienia własności, która zyskuje na popularności. Wszystkie kwestie związane z darowizną zostały określone w trzeciej księdze Kodeksu cywilnego. Warto wiedzieć, że darowizna może być przekazana w wielu różnych formach – mogą to być pieniądze, nieruchomości i ruchomości, a także prawa. Co jeszcze koniecznie musisz wiedzieć na temat darowizny? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!
Jakie opłaty wiążą się z darowizną?
Musisz wiedzieć, że osoba obdarowana ponosi pewne koszta, opłaty, a także podatki. Jeśli chodzi o koszta, to zaliczamy do nich przede wszystkim wynagrodzenie notariusza, które jest uzależnione przede wszystkim od wartości danej nieruchomości. Taka osoba musi także ponieść koszta wypisów aktu notarialnego. Wniesienie wpisu do księgi wieczystej także jest związane z opłatami – w tym przypadku są to koszty sądowe.
Oprócz tego jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to obdarowany musi zapłacić odpowiedni podatek. Czasem bywa tak, że istnieją podstawy, które zwalniają nas z tego obowiązku, ale jest to bardzo rzadka sytuacja.
Jakie dokumenty są niezbędne do podpisania aktu notarialnego?
Do podpisania aktu notarialnego wymagane są różne dokumenty – zależy to od przedmiotu darowizny. Na przykład w przypadku nieruchomości gruntowej niezbędne są:
- dane osobowe stron umowy,
- podstawa nabycia,
- numer księgi wieczystej,
- dokumenty geodezyjne,
- zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego dotyczące uregulowania podatku od spadków i darowizny – tylko wtedy, gdy nieruchomość została nabyta poprzez dziedziczenie.
Jakie elementy powinna zawierać umowa darowizny?
W przepisach Kodeksu cywilnego nie znajdziemy zbyt wielu informacji dotyczących formy umowy darowizny. Wiemy natomiast, że powinna zawierać oświadczenie darczyńcy (najlepiej w formie aktu notarialnego) oraz oświadczenie obdarowanego. Ponadto powinny się w niej znaleźć takie elementy jak:
- dane darczyńcy i obdarowywanego,
- sposób przekazania darowizny,
- odniesienie do kodeksu cywilnego,
- zapis dotyczący przedmiotu darowizny, a także jego wartości,
- podpisy.
Podsumowując, jak możemy zauważyć, przekazanie darowizny to wcale nie taka prosta sprawa. Dlatego w takiej sytuacji warto udać się do dobrego notariusza, który we wszystkim nam pomoże.